Forum www.dystrofia.fora.pl Strona Główna
Home - FAQ - Szukaj - Użytkownicy - Grupy - Galerie - Rejestracja - Profil - Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości - Zaloguj
Wydłużanie ścięgien Achillesa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dystrofia.fora.pl Strona Główna -> Lekarze
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
cat
Administrator



Dołączył: 24 Lut 2008
Posty: 58
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Wto 16:33, 04 Mar 2008    Temat postu: Wydłużanie ścięgien Achillesa

Najlepszym specjalistą polecanym przez wielu rodziców jest dr Kucharski, który przeszedł szkolenie w tym kierunku u niemieckich ortopedów i przeprowadził już wiele takich operacji.Zdaniem dr Kucharskiego najlepiej żeby dziecko przeszło taką operację już w wieku przedszkolnym kiedy jest najbardziej sprawne i dzięki tej operacji można przedłużyć mu chodzenie nawet o kilka lat.Operację można również wykonać u dziecka starszego-opis jak przebiegała operacja i jakie były efekty u dziecka małego oraz 12,5 rocznego mozna znaleźć na tej stronie:
[link widoczny dla zalogowanych]

Informacje dla rodziców chłopców z dystrofią mięśni typu DUCHENNE
o operacyjnym leczeniu początkowego ograniczenia zakresu ruchu w obu kończynach dolnych


Powody do wczesnego operowania dolnych kończyn

Na podstawie wieloletniego doświadczenia i obszernych badań naukowych zalecamy już w bardzo wczesnym stadium przebiegu dystrofii typu Duchenne przeprowadzenie operacyjnego leczenia występujących początkowych ograniczeń zakresu ruchów w stawach kończyn dolnych.Badanie siły mięśni rąk, tułowia i obu nóg wykazało, że zgodnie z oczekiwaniem w tym wieku pojedyncze mięśnie są jeszcze na tyle silne, że po przeprowadzonym zabiegu operacyjnym będą w stanie znowu umożliwić aktywne ruchy w pełnym zakresie w stawach z częściowo ograniczonym zakresem ruchów. W tym celu będzie umożliwiona po operacji szybka i wczesna mobilizacja.W związku z tym trzeba jednoznacznie zaznaczyć, że ten zabieg operacyjny nie wywrze na chore mięśnie żadnego działania prowadzącego do wyleczenia, jedynie może wpłynąć korzystnie na prędkość przebiegu zmian chorobowych.Ten wpływ wykazuje jednak indywidualne różnice, bo jak wiadomo, dystrofia typu Duchenne może przebiegać szybciej lub wolniej.Właściwym celem operacji jest osiągnięcie "normalnego" zakresu ruchów w stawach jak i optymalnych warunków pracy mięśni i przez to przedłużenia samodzielnego chodzenia i niezależności.Problemy estetyczne (przykładowo: "lepsze" chodzenie, usunięcie lordozy albo bezproblemowe wchodzenie po schodach) nie są celem tego zabiegu.

Przeprowadzenie operacji

Ten zabieg jest wykonywany zawsze jednocześnie na obu kończynach dolnych:
Najpierw przeprowadzamy poprzeczne około 4 do 6 cm długie cięcie po obu stronach poniżej przedniego górnego kolca biodrowego i odłączamy mięśnie przyczepione na przednim górnym i dolnym kolcu biodrowym. Mięśnie te przesuwają się 1,5 cm z powrotem i zatracają jednocześnie połączenie z miednicą. Przez to zostaje usunięty przykurcz w zgięciu i ograniczenie przywodzenia w stawie biodrowym. Czynność odłączonych mięśni zostaje w pełni zachowana! Przez to samo cięcie zostaje odłączona powierzchownie przebiegająca twarda struktura z tkanki łącznej, która również ogranicza przywodzenie w stawie biodrowym.
Drugie cięcie znajduje się obustronnie na zewnętrznej stronie ud i ma długość w zależności od wzrostu i wieku dziecka pomiędzy 15 i 20 cm. Ta długość cięcia jest niezbędna aby usunąć twarde pasmo tkanki łącznej (pasmo biodrowo-piszczelowe) o długości około 15 do 20 cm, które przebiega od miednicy do głowy kości piszczelowej. To skurczone pasmo tkanki łącznej jak i napięta struktura z tkanki łącznej leżąca pomiędzy zginaczami i prostownikami na stronie zewnętrznej uda są u chłopców z dystrofią typu Duchenne odpowiedzialne za utrudnione i ograniczone przywodzenie w stawie biodrowym i za to, że zarówno staw biodrowy jak i kolanowy są ciągnięte w ustawienie w zgięciu. Poprzez usunięcie tych struktur z tkanki łącznej nie dochodzi do żadnego ograniczenia czynności kończyn dolnych.
Następne cięcie o długości około 6 do 7 cm zostaje wykonane po zewnętrznej stronie ścięgna piętowego (Achillesa) aby można było je przedłużyć. Ścięgno piętowe zostanie najpierw w połowie podłużnie przedzielone, a następnie na górnym końcu z tyłu oraz na dolnym końcu z przodu oddzielone. Te tak powstałe dwa końce można względem siebie przesuwać poprzez podniesienie stopy, co prowadzi do przedłużenia ścięgna piętowego. W przedłużonym ustawieniu zostanie ścięgno piętowe ponownie razem zszyte.
Zakończona zostanie operacja poprzez małe cięcie o długości około 5 do 10 mm po obu stronach na wewnętrznej stronie dołu podkolanowego, gdzie zostaną przedłużone tam przebiegające duże ścięgna zginaczy kolana, tak że zostanie osiągnięta normalna zdolność prostowania kolana.


Możliwe ryzyko operacji

Jako ogólne ale bardzo rzadkie ryzyka operacji muszą być wymienione zakrzepice (powstanie zakrzepu), zatory (zamknięcie naczynia krwionośnego poprzez przemieszczone skrzepy) jak i uszkodzenia nerwów albo naczyń krwionośnych. Może dojść do zakażenia mikroorganizmami (np. bakteriami), które może doprowadzić do ropienia rany. Poza tym mogą po operacji wystąpić zaburzenia gojenia się ran jak i powstanie krwawych wylewów.W rejonie cięcia poniżej przedniego górnego kolca biodrowego przebiega niewielki nerw skórny, który zaopatruje czuciowo obszar skóry o wielkości dłoni na zewnętrznej stronie uda. Z reguły jest ten nerw na tyle gruby, że może zostać uwidoczniony i zachowany. W wyjątkowych przypadkach jest ten nerw skórny jednak rozgałęziony i cieniutki jak włos, tak że nie można go rozpoznać i przez to nie udaje się go zachować. Ten nerw nie jest związany z żadną czynnością mięśni; w następstwie przecięcia cieniutkich włókien tego nerwu może najwyżej dojść do zaburzeń czucia w obszarze o wielkości dłoni na zewnętrznej stronie uda. Dodatkowo zaobserwowaliśmy, że pacjenci z dystrofią typu Duchenne mają skłonności do nadmiernego tworzenia się blizn szczególnie na udach i w rejonie ścięgna piętowego.

Przebieg w dniu operacji

Rano otrzyma dziecko maść znieczulającą na grzbiet obu rąk aby zapobiec odczuciu bólu przy założeniu dojścia dożylnego. Dziecko otrzyma dodatkowo środek uspokajający i zostanie przez personel pielęgniarski zawiezione na salę operacyjną. Na sali operacyjnej przygotowuje już siostra albo pielęgniarz urządzenia potrzebne do kontrolowania przebiegu narkozy.Środki ogólnie znieczulające, związane z ryzykiem tak zwanej złośliwej reakcji hypertermicznej (nagłym podniesieniem temperatury ciała) nie są u nas używane. W celu optymalnego kontrolowania przebiegu narkozy zostanie państwa syn połączony z różnymi instrumentami i aparatami, tak że całkowity czas przygotowania do przeprowadzenia narkozy może zająć około 45 do 60 minut. Na końcu przygotowań do narkozy zostanie dodatkowo zaaplikowane tak zwane "znieczulenie nadoponowe". Jest to forma znieczulenia miejscowego obu kończyn dolnych, która pozwala znacznie zmniejszyć ogólną ilość środków znieczulających i prowadzi do zmniejszenia bólu po operacji.Sama operacja trwa około 2 do 2,5 godziny a wyprowadzenie z narkozy jeszcze około 45 minut. Matka i/albo ojciec zostaną nieco później poproszeni na izbę pooperacyjną, gdzie mogą bezpośrednio po operacji odwiedzić swojego syna.Wieczorem wracają dzieci na odział dziecięcy. Normalnie po operacji występujące bóle ran są leczone przy pomocy odpowiednich lekarstw.Mimo obfitego wyścielenia może dojść w pierwszych dniach do bólów w rejonie pięt. Bóle te dają się przez lekarstwa łatwo złagodzić.

Po operacji

Na pierwszy albo drugi dzień po operacji dziecko stoi po raz pierwszy razem z fizjoterapeutą. W ciągu następnych dwóch dni przeprowadzane są te ćwiczenia coraz częściej (więcej razy wciągu dnia). Ćwiczenia te powinny również być przeprowadzane przez rodziców po odpowiednim wprowadzeniu przez fizjoterapeutę. Następnie są przeprowadzane ćwiczenia wzmacniające mięśnie i wspierające czynności oddechowe. Później zaczynają chłopcy chodzić z pomocami (rollator, balkonik, poręcze) w odpowiednich pantoflach lub specjalnych skarpetach z nie ślizgającą podeszwą. W następnych dniach chodzą za rękę i z reguły od 10 do 12 dnia bez żadnej pomocy.
Żeby dzieci po operacji mogły być szybko mobilizowane, muszą stawiać stopy w lekkiej pozycji ze skręceniem na zewnątrz, aby uniknąć nadmiernego napięcia ścięgien piętowych. Ponadto pod-czas pierwszych tygodni po operacji jest korzystne poruszanie górnej części ciała przy chodzeniu. Odwiedzanie przedszkola jest możliwe około 2 - 4 tygodnie po operacji. 3 - 4 tygodnie po całkowitym wygojeniu ran (około 5 do 7 tygodni po operacji) może dziecko znowu pływać. Dzieci powinny być systematycznie pod opieką i raz w roku badane przez lekarza ortopedę.

Gimnastyka lecznicza

Gimnastyka lecznicza nie jest w stanie zapobiec wystąpieniu przykurczów przy dystrofii typu Duchenne. Również poprzez stosowanie nocnych szyn nie jest możliwe powstrzymanie powstania stopy końskiej.Mimo to fizjoterapeuta powinien w ciągu pierwszych lat życia raz w tygodniu przeprowadzać ćwiczenia wzmacniające mięśnie aż do zaobserwowania pierwszych oznak wskazujących na ograniczenie zakresu ruchów w stawach. Ćwiczenia te nie muszą być dodatkowo przeprowadzane w domu przez rodziców. Po zabiegu, w bezpośredniej fazie pooperacyjnej (do około 12 tygodni po operacji) gimnastyka lecznicza powinna być intensywniej przeprowadzana (dwa razy w tygodniu). W tym czasie powinien fizjoterapeuta tylko te mięśnie wzmacniać, które podnoszą stopy, prostują kolana oraz prostują i odwodzą w stawach biodrowych. Konsekwentne rozciąganie stawów kolanowych i biodrowych nie jest po operacji konieczne. 6 tygodni po operacji powinno dziecko przy wchodzeniu po schodach obciążać nie tylko przednie części stóp lecz całe powierzchnie podeszew stóp ponieważ w tym czasie istnieje jeszcze niebezpieczeństwo, że zszyte ścięgna piętowe mogą się zerwać. Później może sposób chodzenia znowu wrócić do normy.
10 tygodni po operacji wystarczy w zupełności gimnastyka lecznicza raz w tygodniu. Dodatkowe ćwiczenia lecznicze w domu z rodzicami lub zakładanie nocnych szyn nie są konieczne. Normalne codzienne spontaniczne aktywności dziecka (wraz z gimnastyką leczniczą raz w tygodniu) posiadają wystarczający "efekt treningowy" na mięśnie.

Podsumowanie

Również po operacji chore dziecko porusza się inaczej niż dziecko ze zdrowymi mięśniami. W porównaniu z nie leczonymi operacyjnie chłopcami z dystrofią typu Duchenne tak operowane dzieci mogą dłuższy okres czasu chodzić i w ten sposób zachować swoją niezależność. Schorzenie mięśni pozostanie nadal. Mięśnie mogą jednak po operacji znowu wydajniej pracować i są przez to wolniej zastępowane przez tkankę tłuszczową i łączną. Ten pozytywny efekt może być wsparty przez preparaty kortyzonu, prednison lub deflazacort. Oba lekarstwa pomagają zwolnić utratę siły mięśni.Ten zabieg nie prowadzi do estetycznego polepszenia postawy (lordozy) ani do polepszenia cechy chodu.Te wywody mają na celu pomóc Państwu jeszcze raz w spokoju prześledzić wszystkie liczne informacje, które zostały poruszone podczas rozmów informacyjnych. Jeśli wystąpią dalsze pytania do czasu definitywnego przyjęcia do szpitala, to możemy je wspólnie omówić w ramach wtenczas przeprowadzanej rozmowy informacyjnej przed zabiegiem operacyjnym.

Prof.Dr.med.Raimund Frost
dyrektor kliniki Waldkrankenhauses St. Marien Erlangen Orthopädische Klinik mit Poliklinik der Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg
-w tej klinice dr Kucharski przechodził szkolenie.


Ostatnio zmieniony przez cat dnia Wto 16:39, 04 Mar 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Tomek




Dołączył: 18 Sie 2009
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Jasienica Dolna

PostWysłany: Wto 20:09, 18 Sie 2009    Temat postu:

tego nie polecam robić to nic nie pomoże to może być niebezpieczne dla życia dziecka wda sie infekcja i co jeszcze gorsze żeczy będą polecam dr barbare ryniewicz zjadła zęby na tych chorobach
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.dystrofia.fora.pl Strona Główna -> Lekarze Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB
Appalachia Theme © 2002 Droshi's Island